Pracovní rukavice pro naše bezpečí

Ochranné pracovní pomůcky používá celá řada povolání při nichž hrozí, během práce, ke vzniku úrazu či k poškození zdraví. Mezi důležité ochranné pomůcky patří také pracovní rukavice. Tuto základní ochrannou pomůcku lze využívat napříč celou řadou profesí a pracovních odvětví. Pomáhají zajišťovat bezpečnou ochranu rukou před zraněním a nehodami, které se občas v pracovním procesu stávají. Vzhledem k tomu, že existuje celá řada povolání s různými bezpečnostními riziky, můžeme si také vybírat rukavice z různých druhů materiálů. Široký prodej rukavic zajišťuje e-shop rukavicovnik.cz.

Podle čeho vybírat pracovní rukavice?

Nejdůležitějším hlediskem je povaha vykonávané práce a rizika s ní spojená.

  • Pro práci s lehkými a tupými předměty jsou vhodné textilní rukavice povrstvené pomocí různých povrchových úprav. Tento druh rukavic je velmi praktický. Rukavicovnik nabízí rukavice různě máčené – polomáčené, máčené ze tří čtvrtin nebo celomáčené. Jsou ideální i pro prostředí vlhké či olejnaté. Vzhledem k tomu, že většina rukavic je z vnitřní strany bavlněná nebo nylonová, může v nich pokožka rukou dobře dýchat.
  • Pokud pracujete s horkými nebo ostrými předměty můžete využít rukavice neprořezné, při práci s kovem je vhodným materiálem kůže, řemeslné práce a sklářské provozy velmi často využívají rukavice kožené s povrstvením, pracovníci na razících lisech zase rukavice pletené protipořezové.
  • Manipulace s toxickým materiály vyžaduje rukavice speciální, které určují normy. Pro práci s úklidovými prostředky jsou vhodné rukavice latexové, ideálně s protiskluzovou venkovní úpravou. Pro práci s dalšími chemikáliemi lze využít rukavice z PVC se speciální povrchovou úpravou určenou právě pro práci s chemikáliemi.
  • Gumové rukavice izolační se velmi často využívají v provozu, kde se pracuje s elektrickým zařízením.