Víte, jaký plat vám zaměstnavatel nabízí? Spočítejte si to

Hledáte si novou práci, nebo se již chystáte na pohovor? Pokud ano, jistě vás zajímá to, kolik si z nové práce odnesete. U inzerátů, na pohovorech stejně jako ve smlouvě často najdete jenom hrubou mzdu. Následně bude nutné provést výpočet mzdy, abyste zjistili, kolik reálně dostanete. To proto, že z uvedené částky se ještě odvádí:

  • Daň z příjmu
  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění

Zajímejte se o čistou mzdu

Právě pojem čistá mzda je tím, který by vás měl zajímat nejvíce. To proto, že to už je částka kterou reálně dostanete na účet, nebo na ruku. Vypočítat její hodnotu jde cekem lehce. Stačí jenom vědět, jak výpočet čisté mzdy provést. Je třeba myslet na fakt, že z hrubé mzdy je třeba odečíst 6,5 procent na sociální, 4,5 procenta na zdravotní a dále ještě daň z příjmu ve výši 15 procent, které se však odečítá ze superhrubé mzdy.

TIP: Výhodou je také služební telefon, automobil, pracovní oblečení (při práci ve zdravotnictví zdravotní oblečení), ale také například příspěvek na dovolenou a nejrůznější zaměstnanecké benefity.

Požijte online kalkulačky

Počítat si mzdu z hlavy sice jde, ale nemusí to být ideální. Je proto vhodné využít online kalkulaček, které vám pomohou, a během pár vteřin budete znát nu požadovanou hodnotu. Jednu takovou najdete třeba na webu Vimvic.cz. Mzdová kalkulačka může kromě hodnoty hrubé mzdy vyžadovat třeba i informace o počtu dětí, jelikož ty pro vás znamenají další zajímavé úlevy.

Mzda nesmí klesnout pod určitou hranici

Výše mzdy teoreticky omezena není – pokud jde o její nejvyšší hodnotu. Ta nejnižší však hranici má. Je to minimální hodinová mzda kterou byste při klasickém pracovním úvazku neměli klesnout. Jinak váš zaměstnavatel porušuje zákon. Nutno dodat, že vaše hodinová mzda vychází z takzvané minimální mzdy. Ta se dělí do několika skupin, primárně podle druhu práce a vaší kvalifikace. Pokud jde o práci nejméně kvalifikovanou, tak s ní musí být spojena hodinová mzda alespoň o hodnotě 73,2 Kč. Samozřejmě v hrubém. Jedná se sazbu platnou v roce 2018, která byla oproti předchozím letům zvýšena. To činila jenom 66 Kč.