Pánové, noste boxerky – pro vaše zdraví jsou lepší než slipy!

Může spodní prádlo ovlivnit plodnost? Je to oficiální – může! Nejnovější studie prokázala, že muži preferující boxerky mají podstatně více spermií než příznivci slipů. U pánů, kteří v rámci průzkumu nosili boxerky, byla neměřena vyšší hladina FSH – pohlavního hormonu stimulujícího folikuly.

Souvislostí mezi plodností a spodním prádlem se v minulosti zabývalo mnoho studií a z výsledků bylo patrné, že těsný střih může negativně ovlivnit počet spermií. Toho posledního a poměrně rozsáhlého průzkumu uskutečněného v letech 2000 až 2017 v jedné americké nemocnici ve státě Massachusetts se zúčastnilo téměř 700 mužů. Účastníci ve snaze najít důvod své neplodnosti poskytli vzorky krve a spermie. Navíc vyplnili dotazníky s otázkami ohledně jejich spodního prádla.

Zajímavé bylo zjištění, že mezi průměrným „boxerkařem“ a „slipařem“ panují značné rozdíly. Zatímco příznivci boxerek jsou většinou mladší a štíhlejší, pánové preferující slipy častěji bojují s nadváhou. Kromě toho si libují v horkých koupelích a vířivkách. Zásadní rozdíl samozřejmě spočívá v samotném spodním prádle – slipy jsou těsnější a dochází v nich k přehřívání genitálií.

A jak tedy dopadly obě skupiny z hlediska koncentrace spermií? Muži v boxerkách měli v průměru o 25 % více než pánové ve slipech a o 17 % více než respondenti preferující jiné typy spodního prádla. Za pozornost stojí také o 33 % větší pohyblivost.

Studii americké nemocnice však nelze aplikovat na všechny muže, protože proběhla pouze mezi pacienty, kteří se léčili s neplodností. Navíc se zabývá pouze souvislostí střihu spodního prádla a počtu spermií, nikoliv příčinami a následky.

Odborníci dodávají, že kvalita spermií jde ruku v ruce s mnoha faktory. Mimo hrají roli materiál spodního prádla a v neposlední řadě chemické látky, kterými může být tkanina napuštěna. Ještě více než spodní prádlo však plodnost závisí na životním stylu – způsobu stravování a zlozvycích, jako jsou kouření a konzumace alkoholu.

Závěr? Hodit všechny slipy a boxerky do jednoho pytle by nebylo objektivní. V praxi logicky záleží na vlastnostech konkrétního kousku. Chcete-li mít jistotu, že pro svou zdraví svých spermií uděláte maximum, vsaďte na pánské boxerky Calvin Klein či jinou prověřenou značku. Dobrou volbou jsou také pánské boxerky Puma.